HP EH919B
Product Type: Tape Drive
Drive Type LTO-4
Compressed Storage Capacity 1.60 TB
Native Storage Capacity 800 GB
Recording Method Linear Serpentine
Drive Type LTO-4
Compressed Storage Capacity 1.60 TB
Native Storage Capacity 800 GB
Recording Method Linear Serpentine
Loading Product Options
800 GB (Native)/1.60 TB (Compressed) - SAS - 5.25" Width -
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | EH919B |
| SKU | GROUP-1000000021 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information |
|
| Description | 800 GB (Native)/1.60 TB (Compressed) - SAS - 5.25" Width - |
| Height | 5.8" |
| Width | 8.4" |
| Depth | 1.6" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Buffer | 128 MB |
| Compressed Storage Capacity | 1.60 TB |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Formats Supported |
|
| Form Factor | Internal |
| Product Name | HP EH919B |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliance Certificate/Authority | RoHS 2 |
| Green Compliant | Yes |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Compressed Data Transfer Rate | 163.84 MB/s |
| Maximum Native Data Transfer Rate | 81.92 MB/s |
| Alt Part No | EH919B |
| Modular | No |
| Driver Interface | LTO-4 |
| Drive Type | LTO-4 |
| DSL Port | No |
| Native Storage Capacity | 800 GB |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Tape Drive |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Recording Method | Linear Serpentine |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201807 |
| SKU UPC | 8.87E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |