HP EH860A
Drive Type LTO-4
Compressed Storage Capacity 1.60 TB
Native Storage Capacity 800 GB
Recording Method Linear Serpentine
Maximum Native Data Transfer Rate 120 MB/s
Maximum Compressed Data Transfer Rate 240 MB/s
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | EH860A |
| SKU | GROUP-136257 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | HP StorageWorks LTO-4 Ultrium 1840 Tape Drive sets new standards for capacity, performance and security. The Ultrium 1840 represents HP's fourth-generation of LTO tape drive technology capable of storing up to 1.6TB per cartridge while providing hardware-based data encryption to enable greater levels of security and unprecedented performance. AES 256-bit hardware data encryption provides easy-to-enable security to protect the most sensitive data and prevent unauthorized access of tape cartridges. By using Ultrium 1840 hardware data encryption, not only is data fully capable of being compressed therefore maximizing capacity, encrypted backups are completed without a loss in performance. Capable of data transfer rates up to 240MB/sec, HP's exclusive Data Rate Matching feature further optimizes performance by matching speed of host to keep drives streaming and increase to reliability of the drive and media. The Ultrium 1840 provides investment protection with full read and write support with LTO-3 media, and the ability to read LTO-2 cartridge. |
| Description | HP StorageWorks LTO-4 Ultrium 1840 Tape Drive sets new standards for capacity, performance and security. The Ultrium 1840 represents HP's fourth-generation of LTO tape drive technology capable of storing up to 1.6TB per cartridge while providing hardware-based data encryption to enable greater levels of security and unprecedented performance. AES 256-bit hardware data encryption provides easy-to-enable security to protect the most sensitive data and prevent unauthorized access of tape cartridges. By using Ultrium 1840 hardware data encryption, not only is data fully capable of being compressed therefore maximizing capacity, encrypted backups are completed without a loss in performance. Capable of data transfer rates up to 240MB/sec, HP's exclusive Data Rate Matching feature further optimizes performance by matching speed of host to keep drives streaming and increase to reliability of the drive and media. The Ultrium 1840 provides investment protection with full read and write support with LTO-3 media, and the ability to read LTO-2 cartridge. |
| Height | 3.3" |
| Width | 5.7" |
| Depth | 8.2" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Internal |
| Product Name | HP EH860A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | EH860A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Tape Drive |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | StorageWorks |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201807 |
| SKU UPC | 8.84E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |