HP EH847A
Drive Type LTO-3
Compressed Storage Capacity 800 GB
Native Storage Capacity 400 GB
Recording Method Linear Serpentine
Maximum Native Data Transfer Rate 60 MB/s
Maximum Compressed Data Transfer Rate 120 MB/s
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | EH847A |
| SKU | GROUP-136250 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The HP StorageWorks Ultrium 920 tape drive is HP's third generation of half-height LTO tape drive technology. As the highest capacity, fastest performance half-height drive in the StorageWorks family, the Ultrium 920 delivers a compressed storage capacity of 800 GB per data cartridge and a compressed data transfer rate of 432 GB per hour, two and a half times faster than the previous generation Ultrium 448 tape drive. Available in SAS models, the Ultrium 920 is ideal for midrange and departmental servers. The Ultrium 920 Tape Drive is fully read and write compatible with all second-generation Ultrium drives and media and offers further investment protection through its backward-read compatibility with first-generation Ultrium media. For IT organizations with stringent, long-term data retention requirements, the Ultrium 920's WORM (Write-Once, Read-Many) data protection feature offers a simple and secure method for archiving records as part of a compliance solution to meet the toughest of industry regulations. |
| Description | The HP StorageWorks Ultrium 920 tape drive is HP's third generation of half-height LTO tape drive technology. As the highest capacity, fastest performance half-height drive in the StorageWorks family, the Ultrium 920 delivers a compressed storage capacity of 800 GB per data cartridge and a compressed data transfer rate of 432 GB per hour, two and a half times faster than the previous generation Ultrium 448 tape drive. Available in SAS models, the Ultrium 920 is ideal for midrange and departmental servers. The Ultrium 920 Tape Drive is fully read and write compatible with all second-generation Ultrium drives and media and offers further investment protection through its backward-read compatibility with first-generation Ultrium media. For IT organizations with stringent, long-term data retention requirements, the Ultrium 920's WORM (Write-Once, Read-Many) data protection feature offers a simple and secure method for archiving records as part of a compliance solution to meet the toughest of industry regulations. |
| Height | 1.6" |
| Width | 5.7" |
| Depth | 8.1" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Buffer | 64 MB |
| Compatibility |
|
| Compressed Storage Capacity | 800 GB |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Formats Supported |
|
| Form Factor | Internal |
| Product Name | HP EH847A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Compressed Data Transfer Rate | 120 MB/s |
| Maximum Native Data Transfer Rate | 60 MB/s |
| Alt Part No | EH847A |
| Modular | No |
| Driver Interface | SAS |
| Drive Type | LTO-3 |
| DSL Port | No |
| Native Storage Capacity | 400 GB |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Tape Drive |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | StorageWorks |
| Recording Method | Linear Serpentine |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43201807 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |