HP DW028A
200GB (Native)/400GB (Compressed) - 1U Rack-mountable
Loading Product Options
200GB (Native)/400GB (Compressed) - 1U Rack-mountable
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DW028A |
| SKU | GROUP-135317 |
| has300image | No |
| Marketing Information | The HP StorageWorks Ultrium 448 tape drive represents HP's second generation of half-height LTO tape drive technology. As the highest capacity, highest performance half-height drive in the StorageWorks family, the Ultrium 448 delivers a compressed storage capacity of 400 GB per data cartridge, using LTO 2 media, as well as a compressed data transfer rate of 172 GB per hour, more than three times as fast as the Ultrium 215 tape drive. The Ultrium 448 Tape Drive is fully read and write compatible with all first and second-generation Ultrium drives and media. These features combined with low pricing make the Ultrium 448 the ideal direct-attach and network backup solution for entry-level and midrange servers where capacity and low cost of ownership are critical. |
| Description | 200GB (Native)/400GB (Compressed) - 1U Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 16.9" |
| Depth | 25.3" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Buffer | 64 MB |
| Compatibility |
|
| Compressed Storage Capacity | 400 GB |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Formats Supported |
|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | StorageWorks Ultrium 448 1U Rack-mount Tape Drive |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Compressed Data Transfer Rate | 48 MB/s |
| Maximum Native Data Transfer Rate | 24 MB/s |
| Alt Part No | DW028A |
| Modular | No |
| Drive Type | LTO-2 |
| DSL Port | No |
| Native Storage Capacity | 200 GB |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Tape Drive |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | StorageWorks |
| Recording Method | Linear Serpentine |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201807 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |