HP DW027A
Product Type: Tape Drive
Drive Type DAT 72
Compressed Storage Capacity 72 GB
Native Storage Capacity 36 GB
Recording Method Helical Scan
Maximum Native Data Transfer Rate 3 MB/s
Maximum Compressed Data Transfer Rate 6 MB/s
Buffer 8 MB
Formats Supported DAT 72 (Read/Write)
Host Interface USB
Color Carbonite
Form Factor External
Height 1.8"
Width 7.1"
Depth 8.7"
Weight (Approximate) 4.19 lb
Additional Information
Burst Transfer Rate: 6 MB/s (asynchronous), 40 MB/s (synchronous)
Rewind Time: 120 s (end to end)
Rewind Tape Speed: 1.41 m/s
Data Compression: Lempel-Ziv (DCLZ)
Error Detection/Correction: Reed-Solomon
Data Encoding Method: Partial Response Maximum Likelihood (PRML)
Drive Type DAT 72
Compressed Storage Capacity 72 GB
Native Storage Capacity 36 GB
Recording Method Helical Scan
Maximum Native Data Transfer Rate 3 MB/s
Maximum Compressed Data Transfer Rate 6 MB/s
Buffer 8 MB
Formats Supported DAT 72 (Read/Write)
Host Interface USB
Color Carbonite
Form Factor External
Height 1.8"
Width 7.1"
Depth 8.7"
Weight (Approximate) 4.19 lb
Additional Information
Burst Transfer Rate: 6 MB/s (asynchronous), 40 MB/s (synchronous)
Rewind Time: 120 s (end to end)
Rewind Tape Speed: 1.41 m/s
Data Compression: Lempel-Ziv (DCLZ)
Error Detection/Correction: Reed-Solomon
Data Encoding Method: Partial Response Maximum Likelihood (PRML)
Loading Product Options
The HP StorageWorks DAT 72 USB tape drive provides an optimum balance of dependable backup capacity and low cost of ownership for small and medium businesses, remote offices and workgroups. The DAT 72 delivers a capacity of 72 GB on a single data cartridge and a transfer rate of 23 GB/hr (assuming a 2:1 compression ratio) and the USB 2.0 interface provides plug-and-play connectivity, enabling backup to be initiated from straight out of the box in less than 60 seconds.
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DW027A |
| SKU | GROUP-135316 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The HP StorageWorks DAT 72 USB tape drive provides an optimum balance of dependable backup capacity and low cost of ownership for small and medium businesses, remote offices and workgroups. The DAT 72 delivers a capacity of 72 GB on a single data cartridge and a transfer rate of 23 GB/hr (assuming a 2:1 compression ratio) and the USB 2.0 interface provides plug-and-play connectivity, enabling backup to be initiated from straight out of the box in less than 60 seconds. |
| Description | The HP StorageWorks DAT 72 USB tape drive provides an optimum balance of dependable backup capacity and low cost of ownership for small and medium businesses, remote offices and workgroups. The DAT 72 delivers a capacity of 72 GB on a single data cartridge and a transfer rate of 23 GB/hr (assuming a 2:1 compression ratio) and the USB 2.0 interface provides plug-and-play connectivity, enabling backup to be initiated from straight out of the box in less than 60 seconds. |
| Height | 1.8" |
| Width | 7.1" |
| Depth | 8.7" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Buffer | 8 MB |
| Compatibility |
|
| Compressed Storage Capacity | 72 GB |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Formats Supported | DAT 72 (Read/Write) |
| Form Factor | External |
| Product Name | HP DW027A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Compressed Data Transfer Rate | 6 MB/s |
| Maximum Native Data Transfer Rate | 3 MB/s |
| Alt Part No | DW027A |
| Modular | No |
| Drive Type | DAT 72 |
| DSL Port | No |
| Native Storage Capacity | 36 GB |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Tape Drive |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | StorageWorks |
| Recording Method | Helical Scan |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201807 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |