HP DW026A
Product Type: Tape Drive
Drive Type DAT 72
Compressed Storage Capacity 72 GB
Native Storage Capacity 36 GB
Recording Method Helical Scan
Maximum Native Data Transfer Rate 3 MB/s
Maximum Compressed Data Transfer Rate 6 MB/s
Buffer 8 MB
Drive Type DAT 72
Compressed Storage Capacity 72 GB
Native Storage Capacity 36 GB
Recording Method Helical Scan
Maximum Native Data Transfer Rate 3 MB/s
Maximum Compressed Data Transfer Rate 6 MB/s
Buffer 8 MB
Loading Product Options
The HP StorageWorks DAT 72 USB tape drive provides an optimum balance of dependable backup capacity and low cost of ownership for small and medium businesses, remote offices and workgroups. The DAT 72 delivers a capacity of 72 GB on a single data cartridge and a transfer rate of 23 GB/hr (assuming a 2:1 compression ratio) and the USB 2.0 interface provides plug-and-play connectivity, enabling backup to be initiated from straight out of the box in less than 60 seconds.
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DW026A |
| SKU | GROUP-135313 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The HP StorageWorks DAT 72 USB tape drive provides an optimum balance of dependable backup capacity and low cost of ownership for small and medium businesses, remote offices and workgroups. The DAT 72 delivers a capacity of 72 GB on a single data cartridge and a transfer rate of 23 GB/hr (assuming a 2:1 compression ratio) and the USB 2.0 interface provides plug-and-play connectivity, enabling backup to be initiated from straight out of the box in less than 60 seconds. |
| Description | The HP StorageWorks DAT 72 USB tape drive provides an optimum balance of dependable backup capacity and low cost of ownership for small and medium businesses, remote offices and workgroups. The DAT 72 delivers a capacity of 72 GB on a single data cartridge and a transfer rate of 23 GB/hr (assuming a 2:1 compression ratio) and the USB 2.0 interface provides plug-and-play connectivity, enabling backup to be initiated from straight out of the box in less than 60 seconds. |
| Width | 5.2" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Buffer | 8 MB |
| Compatibility |
|
| Compressed Storage Capacity | 72 GB |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Formats Supported | DAT 72 (Read/Write) |
| Form Factor | Internal |
| Product Name | HP DW026A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Compressed Data Transfer Rate | 6 MB/s |
| Maximum Native Data Transfer Rate | 3 MB/s |
| Alt Part No | DW026A |
| Modular | No |
| Drive Type | DAT 72 |
| DSL Port | No |
| Native Storage Capacity | 36 GB |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Tape Drive |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power supply |
| Product Line | StorageWorks |
| Recording Method | Helical Scan |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43201807 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |