HP DW017B
200GB (Native)/400GB (Compressed) - 5.25\ 1/2H External"
Loading Product Options
200GB (Native)/400GB (Compressed) - 5.25\ 1/2H External"
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DW017B |
| SKU | GROUP-135307 |
| has300image | No |
| Marketing Information | The HP StorageWorks Ultrium 448 Tape Drive represents HP's second generation of half-height LTO tape drive technology. Positioned as the highest capacity half-height tape drive in the HP StorageWorks family, the Ultrium 448 Tape Drive delivers a compressed storage capacity of 400GB per data cartridge using LTO 2 media. |
| Description | 200GB (Native)/400GB (Compressed) - 5.25\ 1/2H External" |
| Height | 3" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 11.7" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Buffer | 64 MB |
| Compatibility |
|
| Compressed Storage Capacity | 400 GB |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Formats Supported |
|
| Form Factor | External |
| Product Name | StorageWorks Ultrium 448 Tape Drive |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Compressed Data Transfer Rate | 48 MB/s |
| Maximum Native Data Transfer Rate | 24 MB/s |
| Alt Part No | DW017B |
| Modular | No |
| Drive Type | LTO-2 |
| DSL Port | No |
| Native Storage Capacity | 200 GB |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Tape Drive |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | StorageWorks |
| Recording Method | Linear Serpentine |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201807 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |