HP DC151B
DVD-ROM - EIDE/ATAPI - Internal
Loading Product Options
DVD-ROM - EIDE/ATAPI - Internal
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DC151B |
| SKU | GROUP-132557 |
| has300image | No |
| Marketing Information | The 16X/40X DVD-ROM Drive with +R Read Support is the latest DVD technology to market, again showing HP's leadership in standard optical solutions for customer sets. Recent advantages in laser pickup and signal error correction technology have made it possible for this DVD-ROM drive to transfer data from DVDs at speeds of up to 21,600 KB/s or 16 times the standard transfer rate. The drive also reads CD-ROM data at speeds of up to 40X (2,600 to 6,000 KB/s). Additionally, this 16X/40X DVD-ROM drive features the added capability of reading single layer or dual layer DVD-ROM media. The 16X/40X DVD-ROM Drive with +R Read Support is the latest generation of DVD-ROM drives to take full advantage of DVD-enhanced features while preserving compatibility with conventional CD-ROM, CD-DA discs, and CD-R media |
| Description | DVD-ROM - EIDE/ATAPI - Internal |
| Height | 1.6" |
| Width | 5.7" |
| Depth | 7.3" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Buffer | 256 KB |
| Certifications & Standards |
|
| Compatibility |
|
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Internal |
| Product Name | 16X/40X DVD-ROM Drive |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | DC151B |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | DVD-Reader |
| package type | Retail |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201810 |
| SKU UPC | 8.09E+11 |
| Stack Port | No |
| System Requirements | Operating Systems:Microsoft Windows 2000, Windows XP Professional, Windows XP Home |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |