HP BL541A
Product Type: Tape Autoloader
Number of Cartridge Slots 8
Number of Drives Installed 1
Drive Type LTO-5
Native Storage Capacity 12 TB
Compressed Storage Capacity 24 TB
Recording Method Linear Serpentine
Barcode Reader Yes
Maximum Native Data Transfer Rate 277.77 MB/s
Maximum Compressed Data Transfer Rate 555.54 MB/s
Formats Supported LTO-5 (Read/Write)
Fibre Channel Yes
Form Factor Rack-mountable
Rack Height 1U
Height 8.8"
Width 23.2"
Depth 38.9"
Weight (Approximate) 46.52 lb
Number of Cartridge Slots 8
Number of Drives Installed 1
Drive Type LTO-5
Native Storage Capacity 12 TB
Compressed Storage Capacity 24 TB
Recording Method Linear Serpentine
Barcode Reader Yes
Maximum Native Data Transfer Rate 277.77 MB/s
Maximum Compressed Data Transfer Rate 555.54 MB/s
Formats Supported LTO-5 (Read/Write)
Fibre Channel Yes
Form Factor Rack-mountable
Rack Height 1U
Height 8.8"
Width 23.2"
Depth 38.9"
Weight (Approximate) 46.52 lb
Loading Product Options
1 x Drive/8 x Slot - 12 TB (Native) / 24 TB (Compressed) - Fibre
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BL541A |
| SKU | GROUP-119868 |
| has300image | No |
| Description | 1 x Drive/8 x Slot - 12 TB (Native) / 24 TB (Compressed) - Fibre |
| Height | 8.8" |
| Width | 23.2" |
| Depth | 38.9" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compressed Storage Capacity | 24 TB |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Formats Supported | LTO-5 (Read/Write) |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | HP BL541A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Compressed Data Transfer Rate | 555.54 MB/s |
| Maximum Native Data Transfer Rate | 277.77 MB/s |
| Alt Part No | BL541A |
| Modular | No |
| Drive Type | LTO-5 |
| DSL Port | No |
| Native Storage Capacity | 12 TB |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Tape Autoloader |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | StorageWorks |
| Recording Method | Linear Serpentine |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201816 |
| SKU UPC | 8.85E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |