HP BL538A
Product Type: Tape Library
Number of Cartridge Slots 48
Number of Drives Installed 2
Drive Type LTO-5
Native Storage Capacity 72 TB
Compressed Storage Capacity 144 TB
Recording Method Linear Serpentine
Maximum Native Data Transfer Rate 277.77 MB/s
Maximum Compressed Data Transfer Rate 555.55 MB/s
Formats Supported LTO-5 (Read/Write)
SAS Yes
Form Factor Rack-mountable
Rack Height 4U
Height 13.7"
Width 23.2"
Depth 38.9"
Weight (Approximate) 80.69 lb
Limited Warranty 1 Year
Number of Cartridge Slots 48
Number of Drives Installed 2
Drive Type LTO-5
Native Storage Capacity 72 TB
Compressed Storage Capacity 144 TB
Recording Method Linear Serpentine
Maximum Native Data Transfer Rate 277.77 MB/s
Maximum Compressed Data Transfer Rate 555.55 MB/s
Formats Supported LTO-5 (Read/Write)
SAS Yes
Form Factor Rack-mountable
Rack Height 4U
Height 13.7"
Width 23.2"
Depth 38.9"
Weight (Approximate) 80.69 lb
Limited Warranty 1 Year
Loading Product Options
The HP StorageWorks MSL Tape Libraries meet demanding storage requirement of businesses needing unattended backup, disaster recovery, or archive capability. The MSL Libraries offer a broad choice of storage capacity and interfaces with LTO-5, LTO-4, or LTO-3 Ultrium tape drives. Web-based remote management makes the MSL Libraries easily managed from across the room or across the globe, eliminating the need for remote office IT staff. Quickly and simply manage the tape media both in and out of the library with the standard bar code reader, configurable mail slots, and multiple 12-slot removable magazines. If a tape were lost or stolen, protect important business data from unauthorized access with the library-based encryption option. Library investment and uncertain data growth are easily managed with MSL accessory kits. Quickly increase capacity and/or performance with tool-free drive upgrades, slot license capacity upgrades, or library expandability.
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BL538A |
| SKU | GROUP-119866 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The HP StorageWorks MSL Tape Libraries meet demanding storage requirement of businesses needing unattended backup, disaster recovery, or archive capability. The MSL Libraries offer a broad choice of storage capacity and interfaces with LTO-5, LTO-4, or LTO-3 Ultrium tape drives. Web-based remote management makes the MSL Libraries easily managed from across the room or across the globe, eliminating the need for remote office IT staff. Quickly and simply manage the tape media both in and out of the library with the standard bar code reader, configurable mail slots, and multiple 12-slot removable magazines. If a tape were lost or stolen, protect important business data from unauthorized access with the library-based encryption option. Library investment and uncertain data growth are easily managed with MSL accessory kits. Quickly increase capacity and/or performance with tool-free drive upgrades, slot license capacity upgrades, or library expandability. |
| Description | The HP StorageWorks MSL Tape Libraries meet demanding storage requirement of businesses needing unattended backup, disaster recovery, or archive capability. The MSL Libraries offer a broad choice of storage capacity and interfaces with LTO-5, LTO-4, or LTO-3 Ultrium tape drives. Web-based remote management makes the MSL Libraries easily managed from across the room or across the globe, eliminating the need for remote office IT staff. Quickly and simply manage the tape media both in and out of the library with the standard bar code reader, configurable mail slots, and multiple 12-slot removable magazines. If a tape were lost or stolen, protect important business data from unauthorized access with the library-based encryption option. Library investment and uncertain data growth are easily managed with MSL accessory kits. Quickly increase capacity and/or performance with tool-free drive upgrades, slot license capacity upgrades, or library expandability. |
| Height | 13.7" |
| Width | 23.2" |
| Depth | 38.9" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compressed Storage Capacity | 144 TB |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Formats Supported | LTO-5 (Read/Write) |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | HP BL538A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Compressed Data Transfer Rate | 555.55 MB/s |
| Maximum Native Data Transfer Rate | 277.77 MB/s |
| Alt Part No | BL538A |
| Modular | No |
| Drive Type | LTO-5 |
| DSL Port | No |
| Native Storage Capacity | 72 TB |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Tape Library |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Recording Method | Linear Serpentine |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201903 |
| SKU UPC | 8.85E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |