HP BL532A
Product Type: Tape Library
Number of Cartridge Slots 48
Number of Drives Installed 1
Drive Type LTO-5
Native Storage Capacity 72 TB
Compressed Storage Capacity 144 TB
Recording Method Linear Serpentine
Maximum Native Data Transfer Rate 277.77 MB/s
Maximum Compressed Data Transfer Rate 555.55 MB/s
Formats Supported LTO-5 (Read/Write)
Fibre Channel Yes
Rack Height 4U
Number of Cartridge Slots 48
Number of Drives Installed 1
Drive Type LTO-5
Native Storage Capacity 72 TB
Compressed Storage Capacity 144 TB
Recording Method Linear Serpentine
Maximum Native Data Transfer Rate 277.77 MB/s
Maximum Compressed Data Transfer Rate 555.55 MB/s
Formats Supported LTO-5 (Read/Write)
Fibre Channel Yes
Rack Height 4U
Loading Product Options
The HP StorageWorks MSL Tape Libraries meet the demanding data storage needs including unattended backup, archive and disaster recovery for a wide range of businesses. The MSL Libraries offer a choice of storage capacity including the new LTO-5 drives, LTO-4, LTO-3, or LTO-2 Ultrium tape drives. With unique HP web-based remote management, the MSL Libraries are easily managed from across the room or across the globe with minimal IT staff required. You can easily manage your media both in and out of the library with a standard bar code reader, a configurable mail slot and multiple 12-slot removable magazines. Protect your data from unauthorized access with an MSL library-based encryption option so that your business data cannot be accessed if lost or stolen. Your MSL library investment is protected with library expansion allowing you to quickly increase capacity and performance to meet your data demands.
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BL532A |
| SKU | GROUP-119860 |
| has300image | No |
| Marketing Information | The HP StorageWorks MSL Tape Libraries meet the demanding data storage needs including unattended backup, archive and disaster recovery for a wide range of businesses. The MSL Libraries offer a choice of storage capacity including the new LTO-5 drives, LTO-4, LTO-3, or LTO-2 Ultrium tape drives. With unique HP web-based remote management, the MSL Libraries are easily managed from across the room or across the globe with minimal IT staff required. You can easily manage your media both in and out of the library with a standard bar code reader, a configurable mail slot and multiple 12-slot removable magazines. Protect your data from unauthorized access with an MSL library-based encryption option so that your business data cannot be accessed if lost or stolen. Your MSL library investment is protected with library expansion allowing you to quickly increase capacity and performance to meet your data demands. |
| Description | The HP StorageWorks MSL Tape Libraries meet the demanding data storage needs including unattended backup, archive and disaster recovery for a wide range of businesses. The MSL Libraries offer a choice of storage capacity including the new LTO-5 drives, LTO-4, LTO-3, or LTO-2 Ultrium tape drives. With unique HP web-based remote management, the MSL Libraries are easily managed from across the room or across the globe with minimal IT staff required. You can easily manage your media both in and out of the library with a standard bar code reader, a configurable mail slot and multiple 12-slot removable magazines. Protect your data from unauthorized access with an MSL library-based encryption option so that your business data cannot be accessed if lost or stolen. Your MSL library investment is protected with library expansion allowing you to quickly increase capacity and performance to meet your data demands. |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compressed Storage Capacity | 144 TB |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Formats Supported | LTO-5 (Read/Write) |
| Product Name | HP BL532A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Compressed Data Transfer Rate | 555.55 MB/s |
| Maximum Native Data Transfer Rate | 277.77 MB/s |
| Alt Part No | BL532A |
| Modular | No |
| Model | MSL4048 |
| Drive Type | LTO-5 |
| DSL Port | No |
| Native Storage Capacity | 72 TB |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Tape Library |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | StorageWorks |
| Recording Method | Linear Serpentine |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201903 |
| SKU UPC | 8.85E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |