HP B7E18A
Product Type: SAN Server
Number of Hard Drives Installed 8
Total Hard Drive Capacity 3.60 TB
Hard Drive Interface Serial Attached SCSI (SAS)
Hard Drive RPM 10000
Number of Hard Drives Installed 8
Total Hard Drive Capacity 3.60 TB
Hard Drive Interface Serial Attached SCSI (SAS)
Hard Drive RPM 10000
Loading Product Options
You need affordable storage designed for a virtualized infrastructure that's easy to manage, supports continuous data growth, and keeps your business up and running. HP StoreVirtual 4000 Storage, based on the LeftHand operating system, is a scale-out storage platform that is designed to meet the fluctuating needs of virtualized environments. Intuitive, common management and storage federation meet the need for simplicity and flexibility in today's virtual datacenters. It allows data mobility across tiers, locations, and between physical and virtual storage. HP StoreVirtual is the most versatile storage platform on the market today. Its software-defined storage VSA software, and ProLiant rack and BladeSystem-based hardware models provide options to fit any infrastructure and budget. Enterprise-class storage software functionality and leading virtualization software integration are built-in. This makes StoreVirtual the ideal platform for supporting virtualization growth at all stages.
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | B7E18A |
| SKU | GROUP-1000000015 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | You need affordable storage designed for a virtualized infrastructure that's easy to manage, supports continuous data growth, and keeps your business up and running. HP StoreVirtual 4000 Storage, based on the LeftHand operating system, is a scale-out storage platform that is designed to meet the fluctuating needs of virtualized environments. Intuitive, common management and storage federation meet the need for simplicity and flexibility in today's virtual datacenters. It allows data mobility across tiers, locations, and between physical and virtual storage. HP StoreVirtual is the most versatile storage platform on the market today. Its software-defined storage VSA software, and ProLiant rack and BladeSystem-based hardware models provide options to fit any infrastructure and budget. Enterprise-class storage software functionality and leading virtualization software integration are built-in. This makes StoreVirtual the ideal platform for supporting virtualization growth at all stages. |
| Description | You need affordable storage designed for a virtualized infrastructure that's easy to manage, supports continuous data growth, and keeps your business up and running. HP StoreVirtual 4000 Storage, based on the LeftHand operating system, is a scale-out storage platform that is designed to meet the fluctuating needs of virtualized environments. Intuitive, common management and storage federation meet the need for simplicity and flexibility in today's virtual datacenters. It allows data mobility across tiers, locations, and between physical and virtual storage. HP StoreVirtual is the most versatile storage platform on the market today. Its software-defined storage VSA software, and ProLiant rack and BladeSystem-based hardware models provide options to fit any infrastructure and budget. Enterprise-class storage software functionality and leading virtualization software integration are built-in. This makes StoreVirtual the ideal platform for supporting virtualization growth at all stages. |
| Height | 27.5" |
| Width | 1.7" |
| Depth | 17.1" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | iSCSI |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | HP B7E18A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Alt Part No | B7E18A |
| Modular | No |
| Model | 4330 |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | SAN Server |
| Number of Total Expansion Slots | 8 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Product Line | StoreVirtual |
| RAID Supported | Yes |
| Redundant Power Supply | No |
| RAID Levels | 0, 5, 6, 10, 10+1, 10+2 |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201802 |
| SKU UPC | 8.87E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 32 GB |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |