HP AK344A
1 x LC - PCI-X 2.0 - 8Gbps
Loading Product Options
1 x LC - PCI-X 2.0 - 8Gbps
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AK344A |
| SKU | GROUP-115170 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The introduction of the HP StorageWorks 81Q PCI-e Fibre Channel Host Bus Adapter brings datacenter infrastructure components to a higher level of performance and efficiency. The HP StorageWorks 81Q PCI-e FC Host Bus Adapter is priced only slightly higher than an equivalent 4Gb HBA, yet, it has the ability to deliver twice the I/O performance. In addition, an 8Gb FC HBA purchased today will protect your investment longer than if you were to purchase an equivalent 4Gb HBA. If you are using storage intensive applications, such as rich media, the increased performance of the 8Gb infrastructure allows you to store and retrieve critical information faster. |
| Description | 1 x LC - PCI-X 2.0 - 8Gbps |
| Height | 6.6" |
| Width | 2.5" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Product Name | HP AK344A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | AK344A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Fibre Channel Host Bus Adapter |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201558 |
| SKU UPC | 8.84E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |