HP AJ940A
12 x 3.5\ - Front Accessible - SAS
Loading Product Options
12 x 3.5\ - Front Accessible - SAS
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AJ940A |
| SKU | GROUP-115149 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | Has your business exceeded your storage capacity? Manage your small and midrange business' growing storage needs by deploying the HP D2000 Disk Enclosures, the next generation 6 Gb SAS low-cost, high-capacity, tiered external storage system. The HP D2000 Disk Enclosures are ideal for your small application environments, remote offices and departmental locations. The new 6 Gb SAS enclosures-Large Form Factor (LFF) D2600 with 12 drive bays and Small Form Factor (SFF) D2700 with 25 drive bays-offer flexible, modular solutions to simplify capacity expansion of HP ProLiant and Integrity server environments and MSA Arrays (SFF only) to external storage without having to make the full move to SAN or NAS. This allows you to buy what is needed today and purchase additional capacity as data storage needs grow. Total support can grow up to 96 LFF or 200 SFF drives as needed. |
| Description | 12 x 3.5\ - Front Accessible - SAS |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Controller Type | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Device Supported | SAS - Rack-mountable" |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Frequency Band Type | Hewlett-Packard |
| Product Name | HP AJ940A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | AJ940A |
| Modular | No |
| Model | D2600 |
| Driver Interface | SAS |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Drive Enclosure |
| Number of 2.5" Bays | 25 |
| Number of 3.5" Bays | 12 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | StorageWorks |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | SAS - Rack-mountable" |
| SKU UNSPSC | 43201608 |
| SKU UPC | 43201608 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |