HP AJ762B
AJ762B HP 81E 8GB PCIe SINGLE PORT HBA
Loading Product Options
AJ762B HP 81E 8GB PCIe SINGLE PORT HBA
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AJ762B |
| SKU | GROUP-115101 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | Delivers twice the performance of 8 Gb FC HBAs for enterprises looking for SAN connectivity solutions to have unmatched performance, reliability, and server utilization. |
| Description | AJ762B HP 81E 8GB PCIe SINGLE PORT HBA |
| Height | 3" |
| Width | 14" |
| Depth | 10" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Product Name | HP AJ762B |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | AJ762B |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Fibre Channel Host Bus Adapter |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201558 |
| SKU UPC | 8.87E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |