HP AG702A
168 x - Front Accessible Hot-swappable - Rack-mountable - Graphi
Loading Product Options
168 x - Front Accessible Hot-swappable - Rack-mountable - Graphi
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AG702A |
| SKU | GROUP-113671 |
| has300image | No |
| Marketing Information | The HP StorageWorks EVA8100 2C12D Enclosure is the largest of three new members in the EVA family - the Enclosure is a high performance, high capacity and high availability "virtual" RAID storage solution for the high-end, business critical, marketplace that removes the time, space and cost boundaries of traditionally architected storage. The StorageWorks EVA8100 2C12D Enclosure is designed for the data center where there is a critical need for improved storage utilization and scalability while meeting application specific demands for consistently high transaction I/O and MB data rate performance, seamless capacity expansion, instantaneous replication, and simplified storage administration. |
| Description | 168 x - Front Accessible Hot-swappable - Rack-mountable - Graphi |
| Height | 78.8" |
| Width | 23.7" |
| Depth | 40.2" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | StorageWorks EVA8100 2C12D Enclosure |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | AG702A |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Network Drive Enclosure |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | StorageWorks |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43201609 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |