HP AG651A
1 x Intel Xeon 3070 2.67GHz - 6TB - USB
Loading Product Options
1 x Intel Xeon 3070 2.67GHz - 6TB - USB
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AG651A |
| SKU | GROUP-113662 |
| has300image | No |
| Marketing Information | The HP ProLiant DL320s Storage Server is a high-density Windows-powered file and print solution that enables customers with small and medium office environments to consolidate multiple direct-attached storage (DAS) installations and management interfaces to a single centralized Network Attached Storage (NAS) device. This solution can also be a way to add high capacity to your network very quickly, or it can be an effective disk-based backup or replication. It supports multiple file sharing protocols and Windows storage-specific tools that make file share maintenance both easy and powerful. And with optional Microsoft iSCSI Software, you can upgrade to host block-based storage for Exchange, SQL or other applications. |
| Description | 1 x Intel Xeon 3070 2.67GHz - 6TB - USB |
| Height | 3.5" |
| Width | 19.2" |
| Depth | 23.5" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | ProLiant DL320s Network Storage Server |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Hard Drive Configuration | 12 x 500 GB |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Alt Part No | AG651A |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Number of Hard Drives Installed | 12 |
| Product Type | Network Storage Server |
| Number of 3.5" Bays | 12 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Additional Information | Video Memory: 16 MB |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Model | 3070 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Speed | 2.67 GHz |
| Processor Type | Xeon |
| Protocols |
|
| Product Line | ProLiant |
| RAID Supported | Yes |
| Redundant Power Supply | No |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10 |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43201800 |
| SKU UPC | 8.09E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 1 GB |
| Token Ring Port | No |
| Total Hard Drive Capacity | 6 TB |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |