HP AF616A
8 x 2 - 8 x RJ-45 Keyboard/Mouse/Video - 1U - Rack-mountable
Loading Product Options
8 x 2 - 8 x RJ-45 Keyboard/Mouse/Video - 1U - Rack-mountable
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AF616A |
| SKU | GROUP-113467 |
| has300image | No |
| Marketing Information | Server Console KVM Switch is key component for rack mount implementations (a console represents one keyboard, video monitor, and mouse (KVM) attached to a server). The family of HP Server Console Switches allows multiple servers in a rack to be accessed and managed by one keyboard, monitor and mouse. By using a console switch, as many as 256 computers running different operating systems can be managed. The 8-Port Server Console Switche feature an On-Screen Display (OSD) interface, which has intuitive menus for accessing each attached computer or serial attached device. 8-Port model offers single console support via the local user port. |
| Description | 8 x 2 - 8 x RJ-45 Keyboard/Mouse/Video - 1U - Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17" |
| Depth | 6.5" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | Server Console KVM Switch |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | AF616A |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43211601 |
| SKU UPC | 8.84E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | Yes |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |