HP AF406A
1500VA/900W - 4 Minute Full Load - 8 x NEMA 5-15R
Loading Product Options
1500VA/900W - 4 Minute Full Load - 8 x NEMA 5-15R
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AF406A |
| SKU | GROUP-113421 |
| has300image | No |
| Marketing Information | The Tower UPS T1500 G2 models are the next generation HP tower UPSs with USB support. These new UPSs are designed to provide advanced power protection (or increased uptime and data corruption avoidance) for servers, storage, computer equipment, and network environments. Key benefits include increased power rating, intuitive front panel display, Enhanced Battery Management (EBM), prioritized shut-down, and hot-swappable batteries. Bundled with HP Power Manager management software, these UPSs also feature a serial and USB ports for data exchange with the host computer, remote shut-down. |
| Description | 1500VA/900W - 4 Minute Full Load - 8 x NEMA 5-15R |
| Height | 6.8" |
| Width | 10.3" |
| Depth | 14" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Tower/Rack Mountable |
| Product Name | T1500 G2 NA 1500VA Tower/Rack-mountable UPS |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | AF406A |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Output Voltage | 120 V AC |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 39121011 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | Yes |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |