HP AB466A
2 x LC - PCI-X - 2Gbps
Loading Product Options
2 x LC - PCI-X - 2Gbps
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AB466A |
| SKU | GROUP-111965 |
| has300image | No |
| Marketing Information | AB466A HP StorageWorks 2 Gb, Fibre Channel Host Bus Adapter is a dual channel, 133 MHz, PCI-X to Fibre Channel Host Bus Adapter (HBA) with an embedded multi-mode optical interface for Integrity Server 64-bit connects. |
| Description | 2 x LC - PCI-X - 2Gbps |
| Height | 6.6" |
| Depth | 2.5" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Fiber Channel Port Type |
|
| Product Name | StorageWorks PCI-X-to-Fibre Channel Host Bus Adapter |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | AB466A |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Fibre Channel Host Bus Adapter |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201558 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |