HP AB429A
1 x LC - PCI-X
Loading Product Options
1 x LC - PCI-X
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AB429A |
| SKU | GROUP-111896 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | HP StorageWorks FC1143 4Gb PCI-X 2.0 Host Bus Adapter is Fibre Channel adapter that is certified by HP to work effortlessly and seamlessly in HP environments, allowing customers to upgrade their SAN to the faster 4Gb standard with confidence and ease. It provides one of the building blocks to a faster, newer SAN infrastructure, minimizing downtime for the SAN and SAN components. The 4Gb PCI-X 2.0 HBA can be easily integrated into existing SAN environments with one single point of accountability. |
| Description | 1 x LC - PCI-X |
| Height | 2.5" |
| Width | 6.7" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Form Factor | Low-profile MD2 |
| Product Name | HP AB429A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | AB429A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Fibre Channel Host Bus Adapter |
| Additional Information | Support PCI-X Riser Cage |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 6.00E+12 |
| SKU UNSPSC | 43201558 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |