HP AB379A
2 x LC Duplex - PCI-X - 4.25Gbps
Loading Product Options
2 x LC Duplex - PCI-X - 4.25Gbps
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AB379A |
| SKU | GROUP-111850 |
| has300image | No |
| Marketing Information | The PCI-X 2.0 4Gb FC adapter is 4-Gb, high-performance direct memory access (DMA) bus master HBA designed for high-end systems. Combine a powerful reduced instruction set computing (RISC) processor, a Fibre Channel protocol manager (FPM) with 4Gb Fibre Channel transceivers, and a peripheral component interconnect (PCI) or peripheral component interconnect-extended (PCI-X) local bus interface in a single-chip solution. |
| Description | 2 x LC Duplex - PCI-X - 4.25Gbps |
| Height | 2" |
| Width | 6.7" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Form Factor | Low-profile MD2 |
| Product Name | StorageWorks PCI-X 2.0 Dual-Port 4Gb Host Bus Adapter |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | AB379A |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Fibre Channel Host Bus Adapter |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201558 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |