HP AA941A
200GB (Native)/400GB (Compressed) - Internal
Loading Product Options
200GB (Native)/400GB (Compressed) - Internal
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AA941A |
| SKU | GROUP-111673 |
| has300image | No |
| Marketing Information | ESL E-Series enterprise class tape libraries, increases reliability and robustness of tape libraries in the SAN, and integrates with leading enterprise management applications. Advanced Command View ESL features such as XCopy (HP StorageWorks Direct Backup Engine) and Access Control (HP StorageWorks Secure Manager) further increase backup performance and reliability. HP offers a balanced solution - neither piece-meal nor monolithic - that includes a generous initial feature set and allows users to buy only the advanced options they need. |
| Description | 200GB (Native)/400GB (Compressed) - Internal |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Compressed Storage Capacity | 400 GB |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Formats Supported | LTO-2 (Read/Write) |
| Form Factor | Internal |
| Product Name | StorageWorks ESL E-Series Ultrium 460-FC Upgrade Tape Drive |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Compressed Data Transfer Rate | 64 MB/s |
| Maximum Native Data Transfer Rate | 32 MB/s |
| Alt Part No | AA941A |
| Modular | No |
| Drive Type | LTO-2 |
| DSL Port | No |
| Native Storage Capacity | 200 GB |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Tape Drive |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | StorageWorks |
| Recording Method | Linear Serpentine |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201807 |
| SKU UPC | 8.29E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |