HP AA656A
512MB (1 x 512MB) - 266MHz DDR266/PC2100 - ECC - DDR SDRAM - 184
Loading Product Options
512MB (1 x 512MB) - 266MHz DDR266/PC2100 - ECC - DDR SDRAM - 184
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AA656A |
| SKU | GROUP-111651 |
| has300image | No |
| Marketing Information | Hewlett-Packard offers the highest-quality memory available. This ensures uninterrupted, high-speed performance for the lifetime of the memory. That's why every HP memory upgrade is guaranteed with the compatibility, reliability, proven performance, innovation and service. |
| Description | 512MB (1 x 512MB) - 266MHz DDR266/PC2100 - ECC - DDR SDRAM - 184 |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Workstation |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | 512MB DDR SDRAM Memory Module |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Memory Size | 512 MB |
| Memory Technology | DDR SDRAM |
| Alt Part No | AA656A |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | RAM Module |
| Packaged Quantity | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201402 |
| SKU UPC | 8.09E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |