HP A9784A
1 x LC, 1 x RJ-45 - PCI - 2Gbps, 1Gbps
Loading Product Options
1 x LC, 1 x RJ-45 - PCI - 2Gbps, 1Gbps
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | A9784A |
| SKU | GROUP-111144 |
| has300image | No |
| Marketing Information | The A9784A Host Bus Adapter offers performance, flexibility and high available in HP's Fibre Channel and Ethernet Connectivity solution on HP9000 and IPF systems. This product provides a single adapter with Fibre Channel I/O for mass storage connectivity, and Gigabit Ethernet I/O for networking connectivity. Also higher port density for I/O slot constrained systems and higher levels of failover protection. |
| Description | 1 x LC, 1 x RJ-45 - PCI - 2Gbps, 1Gbps |
| Height | 3.5" |
| Width | 6.7" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | Fibre Channel Host Bus Adapter |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | A9784A |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Fibre Channel Host Bus Adapter |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201558 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |