HP A8000A
8 Ports - 4.24Gbps
Loading Product Options
8 Ports - 4.24Gbps
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | A8000A |
| SKU | GROUP-110859 |
| has300image | No |
| Marketing Information | StorageWorks 4/8 Base SAN Switch provides affordable, flexible connectivity solutions for entry-level SANs, and edge switch connectivity in larger core-to-edge SAN environments. The 4/8 Base model provides an affordable single-switch solution for a new, small SAN installation and connects to storage and servers only. The 4/8 SAN Switch has 8 active ports and can be connected to multiple switches and scale to full fabric limits. |
| Description | 8 Ports - 4.24Gbps |
| Height | 1.7" |
| Width | 16.9" |
| Depth | 12.1" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Fiber Channel Port Type |
|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | StorageWorks 4/8 SAN Switch |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | A8000A |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Fibre Channel Switch |
| Number of Fibre Channel Ports | 8 |
| Number of SFP Slots | 8 |
| Additional Information | 8 port switches provide growth options with Ports On Demand, the ability to activate additional ports in 4 port increments to a maximum of 16 ports. |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | StorageWorks |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.02E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222615 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |