HP 643776-B21
Hexa-core - 18 MB Cache - 4.80 GT/s QPI
Loading Product Options
Hexa-core - 18 MB Cache - 4.80 GT/s QPI
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 643776-B21 |
| SKU | GROUP-93844 |
| has300image | No |
| Marketing Information | Solve your mission-critical IT challenges of managing and keeping secure the capabilities and data crucial to your business with a powerful and reliable Intel Xeon processor E7 family based server. These top-of-the-line processors deliver performance that is ideal for your most data-demanding workloads with improved scalability and increased memory and I/O capacity, allowing you to handily adapt to changes in short-term business demands and address requirements for longer-term business growth. These advanced reliability and security features work to maintain data integrity, accelerate encrypted transactions, and maximize the availability of mission-critical applications. The powerful and reliable Intel Xeon processor E7 family servers provide flexibility for your business critical solutions. |
| Description | Hexa-core - 18 MB Cache - 4.80 GT/s QPI |
| Width | 1.9" |
| Depth | 2.2" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility | Hewlett-Packard BL680c G7 ProLiant Server |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | Xeon Hexa-core E7-4807 1.86GHz Processor Upgrade |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | 643776B21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Processor Upgrade |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | Xeon |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201503 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |