HP 643066-001
4 Processor Support - 64 GB Standard, 2 TB Maximum RAM - DVD-Rea
Loading Product Options
4 Processor Support - 64 GB Standard, 2 TB Maximum RAM - DVD-Rea
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 643066-001 |
| SKU | GROUP-93804 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Marketing Information | Traditionally, mission-critical RAS (Reliability, Availability and Serviceability) features have been associated with RISC (Reduced Instruction Set Computing) systems. HP has designed an eco-system of RAS functionalities that has raised the bar for the HP ProLiant DL580 G7. The HP ProLiant DL580 G7 continues to deliver best-in-class HP performance, manageability, and reliability features with the latest Intel processor technology and it is the ideal choice for customers that are ready to deploy large databases that require scale-up compute processing, large memory and I/O intensive applications. |
| Description | 4 Processor Support - 64 GB Standard, 2 TB Maximum RAM - DVD-Rea |
| Height | 6.9" |
| Width | 19" |
| Depth | 27.6" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Compatibility |
|
| Controller Type | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack |
| Product Name | ProLiant DL580 G7 Server |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Memory | 2 TB |
| Memory Card Supported | SD |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Alt Part No | 643066001 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Server |
| Number of Processors Installed | 2 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Model | E7-4807 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Speed | 1.86 GHz |
| Processor Type | Xeon |
| Product Line | ProLiant |
| RAID Supported | Yes |
| Redundant Power Supply | No |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 10, 50 |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43211501 |
| SKU UPC | 8.86E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 64 GB |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |