HP 633789-L21
Quad-core - 8 MB Cache - 6.40 GT/s QPI
Loading Product Options
Quad-core - 8 MB Cache - 6.40 GT/s QPI
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 633789-L21 |
| SKU | GROUP-93417 |
| has300image | No |
| Marketing Information | Intel Xeon processor 5600 series automatically regulates power consumption and intelligently adjusts server performance according to application demand, maximizing both energy cost savings and performance. |
| Description | Quad-core - 8 MB Cache - 6.40 GT/s QPI |
| Width | 1.7" |
| Depth | 1.8" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility | Hewlett-Packard DL360 G7 ProLiant Server Series |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | Xeon DP Quad-core E5606 2.13GHz FIO Processor Upgrade |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 1.4 V DC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | 633789L21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Processor Upgrade |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | Xeon DP |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201503 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |