HP 631670-B21
Serial ATA/600 - PCI Express 3.0 x8 - Plug-in Card - RAID Suppor
Loading Product Options
Serial ATA/600 - PCI Express 3.0 x8 - Plug-in Card - RAID Suppor
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 631670-B21 |
| SKU | GROUP-1000000000 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information |
|
| Description | Serial ATA/600 - PCI Express 3.0 x8 - Plug-in Card - RAID Suppor |
| Height | 9.5" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 7.5" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Controller Type | 6Gb/s SAS |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Product Name | HP 631670-B21 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | 631670B21 |
| Modular | No |
| Model | P420 |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | SAS Controller |
| Packaged Quantity | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power supply |
| Product Line | Smart Array |
| RAID Supported | Yes |
| Redundant Power Supply | No |
| RAID Levels |
|
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201556 |
| SKU UPC | 8.86E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |