HP 627812-B21
16 GB (1 x 16 GB) - DDR3 SDRAM - 1333 MHz DDR3-1333/PC3-10600 -
Loading Product Options
16 GB (1 x 16 GB) - DDR3 SDRAM - 1333 MHz DDR3-1333/PC3-10600 -
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 627812-B21 |
| SKU | GROUP-93142 |
| has300image | No |
| Marketing Information | Is finding reliable DRAM memory for your HP ProLiant Server series in your data center a major challenge? When you choose HP SmartMemory you get the same high quality, reliability, and confidence that come with your HP ProLiant Gen8 Server series. DRAM quality and reliability are more important now than ever. Industry trends such as server virtualization, cloud computing, the use of large database applications and high-performance computing have all increased the need for higher capacity memory with greater reliability and uptime. HP SmartMemory is unique technology introduced for ProLiant Gen8 Servers that unlocks certain features available only with HP Qualified Server memory. HP SmartMemory enables ProLiant Gen8 systems to reliably identify and verify whether installed memory has passed the rigorous HP qualification and testing processes. And because the memory is authenticated, extended memory performance features can be enabled through the system ROM. |
| Description | 16 GB (1 x 16 GB) - DDR3 SDRAM - 1333 MHz DDR3-1333/PC3-10600 - |
| Width | 3.5" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | DIMM |
| Product Name | SmartMemory 16GB DDR3 SDRAM Memory Module |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| length | 7.8" |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Alt Part No | 627812B21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | RAM Module |
| Packaged Quantity | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | SmartMemory |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201402 |
| SKU UPC | 8.86E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |