HP 593913-B21
8 GB (2 x 4 GB) - DDR3 SDRAM - 1333 MHz DDR3-1333/PC3-10600
Loading Product Options
8 GB (2 x 4 GB) - DDR3 SDRAM - 1333 MHz DDR3-1333/PC3-10600
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 593913-B21 |
| SKU | GROUP-88534 |
| has300image | No |
| Marketing Information | Use HP server memory options to improve the performance of your ProLiant servers and data centers. Infrastructure matters. It's the foundation for all the information and applications of your business. You trust ProLiant quality for its reliability and performance to keep your infrastructure running. Server memory is one of the most critical components, even the slightest defect can result in downtime that could shut down your business. Choose HP server memory options for the same quality, integration, reliability and confidence that come with ProLiant. |
| Description | 8 GB (2 x 4 GB) - DDR3 SDRAM - 1333 MHz DDR3-1333/PC3-10600 |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Workstation |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | DIMM |
| Product Name | HP 8GB (1x8GB) Dual Rank x4 PC3-10600 (DDR3-1333) Registered CAS-9 Memory Kit |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Alt Part No | 593913B21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | RAM Module |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201402 |
| SKU UPC | 8.85E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |