HP 593722-B21
PCI Express x16 - 4 Port - 10/100/1000Base-T - Internal - Low-pr
Loading Product Options
PCI Express x16 - 4 Port - 10/100/1000Base-T - Internal - Low-pr
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 593722-B21 |
| SKU | GROUP-88475 |
| has300image | No |
| Marketing Information |
|
| Description | PCI Express x16 - 4 Port - 10/100/1000Base-T - Internal - Low-pr |
| Height | 2.7" |
| Width | 5.3" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | PC |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Product Name | NC365T Ethernet Server Adapter |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | 593722B21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201404 |
| SKU UPC | 8.85E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 4 |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |