HP 593717-B21
PCI Express x8 - 10GBase-X - Internal
Loading Product Options
PCI Express x8 - 10GBase-X - Internal
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 593717-B21 |
| SKU | GROUP-88473 |
| has300image | No |
| Marketing Information | The NC523SFP is an eight lane (x8) PCI Express (PCIe) 10 Gigabit network solution offering superior bandwidth in a ProLiant Ethernet adapter. This dual port PCI Express Gen 2 adapter supports SFP+ (Small Form-factor Pluggable) connectors, requiring either Direct Attach Cable (DAC) for copper environments, or fiber transceivers and fiber cables for fiber optic environments. The NC523SFP ships with advanced server features that ProLiant customers have come to expect, such as support for TCP checksum and segmentation (LSO) offload capability, VLAN tagging, jumbo frames, IPv6, and more. Flexible to order and install, the NC523SFP can be used in either standard or low profile slots. |
| Description | PCI Express x8 - 10GBase-X - Internal |
| Height | 7.6" |
| Width | 11.1" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Product Name | NC523SFP Fiber Optic Card |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | 593717B21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10GBase-X |
| Network (RJ-11) | No |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201404 |
| SKU UPC | 8.85E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |