HP 588857-B21
1 TB Maximum RAM - Serial Attached SCSI (SAS) RAID Supported Con
Loading Product Options
1 TB Maximum RAM - Serial Attached SCSI (SAS) RAID Supported Con
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 588857-B21 |
| SKU | GROUP-88066 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Marketing Information | The all-new DL580 G7 combines best-in-class HP performance, manageability, and reliability features with the latest Intel processor technology and is an ideal choice for mission-critical data center deployments and virtualization environments. DDR-3 memory expandable to 1 TB, advanced I/O slot configuration and Intel Xeon 7500 series processors drive performance and scalability to new levels. DL580 G7 packs in brand new reliability and availability features like flash-backed write cache, redundant power supplies and fans and HP Memory Quarantine (requires OS support). HP Insight Control along with iLO3 and common slot power supply simplify and optimize management tasks for greater levels of efficiency and higher TCOs to make sure you get the best return on your server investment. |
| Description | 1 TB Maximum RAM - Serial Attached SCSI (SAS) RAID Supported Con |
| Height | 6.9" |
| Width | 19" |
| Depth | 27.6" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | ProLiant DL580R07 Barebone System |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Memory | 1 TB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Alt Part No | 588857B21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Barebone System |
| Number of Total Expansion Slots | 5 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | ProLiant |
| RAID Supported | Yes |
| Redundant Power Supply | No |
| RAID Levels | 0, 1, 1+0 |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43211500 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Hard Drive Capacity Supported | 8 TB |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |