HP 581201-B21
PCI Express x8 - 10GBase-X - Internal - Full-height
Loading Product Options
PCI Express x8 - 10GBase-X - Internal - Full-height
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 581201-B21 |
| SKU | GROUP-87361 |
| has300image | No |
| Marketing Information | The NC550SFP is an eight lane (x8) PCI Express (PCIe) 10 Gigabit network solution offering optimal throughput for a ProLiant Ethernet adapter. This PCI Express Gen 2 adapter from an Emulex/ServerEngines alliance ships with two SFP+ (Small Form-factor Pluggable) cages suitable for connecting to Direct Attach Cable (DAC) or fiber modules supporting SR fiber optic cabling. |
| Description | PCI Express x8 - 10GBase-X - Internal - Full-height |
| Height | 2.7" |
| Width | 6.6" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Computer |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Product Name | NC550SFP Dual Port Fiber Optic Card |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | 581201B21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10GBase-X |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | 10Gigabit Ethernet Card |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201404 |
| SKU UPC | 8.85E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |