HP 579237-B21
192 GB Maximum RAM - Serial Attached SCSI (SAS) RAID Supported C
Loading Product Options
192 GB Maximum RAM - Serial Attached SCSI (SAS) RAID Supported C
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 579237-B21 |
| SKU | GROUP-87126 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Marketing Information | Combining concentrated 1U compute power, HP Insight Control, and essential fault tolerance, the HP ProLiant DL360 G7 is optimized for space constrained installations. Latest Intel Xeon 5600 Series Processors (six and four core), with choice of DDR3 Registered or Unbuffered DIMMs, Serial Attached SCSI (SAS) and PCI Express Gen2 technology provide a high performance system, ideal for the full range of scale out applications. |
| Description | 192 GB Maximum RAM - Serial Attached SCSI (SAS) RAID Supported C |
| Height | 1.7" |
| Width | 16.8" |
| Depth | 27.3" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | ProLiant DL360 G7 Barebone System |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Memory | 192 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Alt Part No | 579237B21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Barebone System |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | ProLiant |
| RAID Supported | Yes |
| Redundant Power Supply | No |
| RAID Levels | 0, 1, 1+0 |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43211500 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Hard Drive Capacity Supported | 4 TB |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |