HP 578471-L21
2.53GHz - 2.5GT/s QPI - 1MB L2 - 8MB L3 - Socket H LGA-1156
Loading Product Options
2.53GHz - 2.5GT/s QPI - 1MB L2 - 8MB L3 - Socket H LGA-1156
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 578471-L21 |
| SKU | GROUP-87080 |
| has300image | No |
| Marketing Information | Your small business customers need a server solution that will keep their business productive all day, every day. With the Intel Xeon processor 3400 series, you can provide them with dependability and performance that automatically adapts to their needs and the flexibility to grow with their business. |
| Description | 2.53GHz - 2.5GT/s QPI - 1MB L2 - 8MB L3 - Socket H LGA-1156 |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | Xeon UP Qua-core X3440 2.53GHz - Processor Upgrade |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | 578471L21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | Xeon UP |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201503 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |