HP 573893-L21
2.8GHz - 6.4GT/s QPI - 1MB L2 - 8MB L3 - Socket B LGA-1366
Loading Product Options
2.8GHz - 6.4GT/s QPI - 1MB L2 - 8MB L3 - Socket B LGA-1366
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 573893-L21 |
| SKU | GROUP-86480 |
| has300image | No |
| Marketing Information | The Xeon processor 5500 series automatically and intelligently adjusts server performance according to your application needs. Xeon processor-based servers are the best in class for virtualization, energy efficiency, and performance. Intelligent next-generation Intel microarchitecture adapts to the workload, automatically increasing processor frequency for greater performance. |
| Description | 2.8GHz - 6.4GT/s QPI - 1MB L2 - 8MB L3 - Socket B LGA-1366 |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | Xeon DP Quad-core X5560 2.8GHz - Processor Upgrade |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 1.4 V DC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | 573893L21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | Xeon DP |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201503 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |