HP 516423-S21
8GB - 1066MHz DDR3-1066/PC3-8500 - ECC - DDR3 SDRAM - 240-pin DI
Loading Product Options
8GB - 1066MHz DDR3-1066/PC3-8500 - ECC - DDR3 SDRAM - 240-pin DI
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 516423-S21 |
| SKU | GROUP-78028 |
| has300image | No |
| Description | 8GB - 1066MHz DDR3-1066/PC3-8500 - ECC - DDR3 SDRAM - 240-pin DI |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | DIMM |
| Product Name | 8GB DDR3 SDRAM Memory Module |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Alt Part No | 516423S21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | RAM Module |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201402 |
| SKU UPC | 8.85E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |