HP 507808-B21
256MB ECC DDR2 - PCI Express x8 - 300MBps - 2 x SFF-8484 - Seria
Loading Product Options
256MB ECC DDR2 - PCI Express x8 - 300MBps - 2 x SFF-8484 - Seria
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 507808-B21 |
| SKU | GROUP-77197 |
| has300image | No |
| Marketing Information | The Smart Array P400 SAS RAID controller with heat sink provides new levels of performance and reliability for HP servers, through its support of the latest SCSI technology and advanced RAID capabilities. The SA P400 is a high-performance PCI Express (PCIe) RAID controller with 8 internal Serial Attached SCSI ports in a low-profile form factor. It supports up to 512MB of battery-backed write cache (BBWC) and RAID Level 6 (ADG). |
| Description | 256MB ECC DDR2 - PCI Express x8 - 300MBps - 2 x SFF-8484 - Seria |
| Height | 17.5" |
| Width | 27.3" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Product Name | Smart Array P400 SAS RAID Controller with Heat Sink |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | 507808B21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | SAS Controller |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | Smart Array |
| RAID Supported | Yes |
| Redundant Power Supply | No |
| RAID Levels |
|
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201556 |
| SKU UPC | 8.84E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |