HP 507168-B21
Intel 5520 - Socket B - Xeon (Quad-core) - 96GB Memory Support -
Loading Product Options
Intel 5520 - Socket B - Xeon (Quad-core) - 96GB Memory Support -
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 507168-B21 |
| SKU | GROUP-77075 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Marketing Information | The DL180 G6 is a low cost, high capacity storage optimized server, that delivers on a history of design excellence and 2U density for a variety of rack deployments and applications. High performance at affordable prices to meet small and midsize business budget needs. |
| Description | Intel 5520 - Socket B - Xeon (Quad-core) - 96GB Memory Support - |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.6" |
| Depth | 28.2" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Serial ATA/300 |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | ProLiant DL180 G6 Barebone System |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Memory | 96 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Alt Part No | 507168B21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Barebone System |
| Number of 3.5" Bays | 4 |
| Number of Total Expansion Slots | 3 |
| Additional Information | |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | ProLiant |
| RAID Supported | Yes |
| Redundant Power Supply | No |
| RAID Levels | 0, 1, 1+0 |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43211500 |
| SKU UPC | 8.84E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Hard Drive Capacity Supported | 14 TB |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |