HP 501715-B21
32 GB Maximum RAM - Serial Attached SCSI (SAS) RAID Supported Co
Loading Product Options
32 GB Maximum RAM - Serial Attached SCSI (SAS) RAID Supported Co
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 501715-B21 |
| SKU | GROUP-75150 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Marketing Information | With features equal to standard 1U rack mount server, the new two processor ProLiant BL460c G5 Barebone System combines energy efficient components, compute power and high density with expanded memory and I/O for maximum performance. |
| Description | 32 GB Maximum RAM - Serial Attached SCSI (SAS) RAID Supported Co |
| Height | 7.2" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 20.1" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | ProLiant BL460c G5 Barebone System |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Alt Part No | 501715B21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Barebone System |
| Additional Information | |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | ProLiant |
| RAID Supported | Yes |
| Redundant Power Supply | No |
| RAID Levels | 0, 1 |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43211500 |
| SKU UPC | 8.84E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Hard Drive Capacity Supported | 1.10 TB |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |