HP 500537-B21
2.4GHz - 1000MHz HT - 2MB L2 - 6MB L3 - Socket F LGA-1207
Loading Product Options
2.4GHz - 1000MHz HT - 2MB L2 - 6MB L3 - Socket F LGA-1207
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 500537-B21 |
| SKU | GROUP-72686 |
| has300image | No |
| Marketing Information | Quad-core Opteron processors are designed to minimize changes to your software and data center infrastructure to protect your IT investment and simplify IT management. Quad-core AMD Opteron processors delivers outstanding performance within a consistent footprint and thermal envelope. |
| Description | 2.4GHz - 1000MHz HT - 2MB L2 - 6MB L3 - Socket F LGA-1207 |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | Opteron Quad-core 2378 2.4GHz - Processor Upgrade |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | 500537B21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Additional Information | |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Product Line | Opteron |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201503 |
| SKU UPC | 8.84E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |