HP 498357-B21
192 GB Maximum RAM - Serial ATA - 131.07 GB HDD Support - 2 x To
Loading Product Options
192 GB Maximum RAM - Serial ATA - 131.07 GB HDD Support - 2 x To
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 498357-B21 |
| SKU | GROUP-72015 |
| has300image | No |
| Marketing Information | The HP ProLiant BL490c G6 Barebone System Virtualization Blade raises the bar for memory capacity and I/O bandwidth in a half-height blade. Coupling up to 2 Intel Xeon processors with 18 DIMM slots, this ProLiant BL490c G6 gives enterprise data center managers the ideal server platform for hosting virtual machines. |
| Description | 192 GB Maximum RAM - Serial ATA - 131.07 GB HDD Support - 2 x To |
| Height | 7.2" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 20.1" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Serial ATA |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Blade |
| Product Name | ProLiant BL490c G6 Barebone System |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Memory | 192 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Alt Part No | 498357B21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Barebone System |
| Additional Information | |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | ProLiant |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43211500 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Hard Drive Capacity Supported | 131.07 GB |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |