HP 484184-B21
Intel 5520 - Socket B - Xeon (Quad-core), Xeon (Dual-core) - 192
Loading Product Options
Intel 5520 - Socket B - Xeon (Quad-core), Xeon (Dual-core) - 192
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 484184-B21 |
| SKU | GROUP-70440 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Marketing Information | Combining concentrated 1U compute power, integrated Lights-Out management and essential fault tolerance, the HP ProLiant DL360 G6 Barebone System is optimized for space constrained installations. Latest Intel Xeon Processor, with DDR3 DIMMs and PCI Express Gen2 technology provide a high performance system, ideal for the full range of scale out applications. |
| Description | Intel 5520 - Socket B - Xeon (Quad-core), Xeon (Dual-core) - 192 |
| Height | 1.7" |
| Width | 16.8" |
| Depth | 27.3" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | ProLiant DL360 G6 Barebone System |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Memory | 192 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Alt Part No | 484184B21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Barebone System |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Additional Information | |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | ProLiant |
| RAID Supported | Yes |
| Redundant Power Supply | No |
| RAID Levels | 0, 1, 1+0 |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 5.98E+12 |
| SKU UNSPSC | 43211500 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Hard Drive Capacity Supported | 4 TB |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |