HP 462864-B21
512MB ECC DDR2 SDRAM - PCI Express x8 - 300MBps - 2 x Mini-SAS S
Loading Product Options
512MB ECC DDR2 SDRAM - PCI Express x8 - 300MBps - 2 x Mini-SAS S
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 462864-B21 |
| SKU | GROUP-68518 |
| has300image | No |
| Marketing Information | The HP Smart Array P410 is HP's PCI Express (PCIe) 2.0 Serial Attached SCSI (SAS) RAID controller. The low profile, half height card has 8 ports and utilizes DDR2-533 memory. The P410 is ideal for RAID 0, 1, 1+0, 5, 5+0. |
| Description | 512MB ECC DDR2 SDRAM - PCI Express x8 - 300MBps - 2 x Mini-SAS S |
| Height | 7.5" |
| Width | 9.5" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility | |
| Controller Type | Serial ATA/300 |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Product Name | Smart Array P410 8-Port SAS RAID Controller |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | 462864B21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | SAS Controller |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | Smart Array |
| RAID Supported | Yes |
| Redundant Power Supply | No |
| RAID Levels | |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 6.00E+12 |
| SKU UNSPSC | 43201556 |
| SKU UPC | 8.84E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |