HP 457941-B21
2GHz - 1333MHz FSB - 12MB L2 - Socket J
Loading Product Options
2GHz - 1333MHz FSB - 12MB L2 - Socket J
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 457941-B21 |
| SKU | GROUP-67719 |
| has300image | No |
| Marketing Information | The breakthrough performance, energy efficiency, and reliability of Xeon processor based server systems make them the ideal choice for all of your data demanding or standard enterprise infrastructure applications. Xeon processor based servers enable businesses worldwide to do more and spend less with outstanding price and performance. Up to 20 percent better performance and 38 percent better performance per watt than previous generation Quad-core. |
| Description | 2GHz - 1333MHz FSB - 12MB L2 - Socket J |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | Xeon DP Quad-core E5405 2GHz - Processor Upgrade |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 1.2 V DC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | 457941B21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Additional Information | |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | Xeon DP |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201503 |
| SKU UPC | 8.84E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |