HP 455883-B21
1 x 10GBase-SR
Loading Product Options
1 x 10GBase-SR
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 455883-B21 |
| SKU | GROUP-67477 |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Marketing Information | |
| Description | 1 x 10GBase-SR |
| Application/Usage | |
| Height | 0.5" |
| Width | 0.5" |
| Depth | 2.2" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility | HP BladeSystem c-Class |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | BladeSystem c-Class 10Gb SFP+ SR Transceiver |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x 10GBase-SR |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 10 |
| Alt Part No | 455883B21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10GBase-SR |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | SFP+ |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| SKU UPC | 8.84E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |