HP 451438-B21
4 Ports - 1Gbps
Loading Product Options
4 Ports - 1Gbps
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 451438-B21 |
| SKU | GROUP-66803 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Marketing Information | The next generation in switching technology. The Cisco Catalyst Blade Switch 3120 is specifically designed to meet the rigors of the blade server based application infrastructure and provides HP BladeSystem customers with the ability to stack up to nine switches into a single virtual Switch. By emulating a redundant top-of-rack switch, HP BladeSystem users now have an integrated switching solution from Cisco Systems that optimizes uplinks per rack, reduces the number of switches managed and decreases network complexity. It provides Cisco resiliency, advanced security and enhanced manageability to the server edge while dramatically reducing cabling requirements. |
| Description | 4 Ports - 1Gbps |
| Height | 4.8" |
| Width | 10.6" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility | |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Plug-in Module |
| Product Name | Cisco Catalyst Blade 3120G SAN Switch |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | Yes |
| Management | |
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | 451438B21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Fibre Channel Switch |
| Number of Fibre Channel Ports | 4 |
| Additional Information | |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222615 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |